KARAMAZOV KARDEŞLER

DOSTOYEVSKİ'DEN MUHTEŞEM BİR ESER "KARAMAZOV KARDEŞLER"

Kitap Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’ye aittir. Alkol bağımlısı ve çok sert bir babasının olması sebebi ile çok zor bir çocukluk geçirmiştir. Kendisi de etkilenmiş olmak ile birlikte annesinin çektiği eleme yakından tanıklık eden Dostoyevski’nin, daha çocukluk yaşında insan psikolojisi tahlili ve ruh analizi yeteneği önemli ölçüde gelişmiştir. Romanın baba karakteri ile kendi babasının hayatı birbirine çok yakındır. Yine; kitabın başkarakterlerini oluşturan üç kardeşten biri olan Alyoşa, yazarın üç yaşında ölen oğlunun adıdır. Dolayısıyla, yazarın hayatının etkisi romanında fazlasıyla görülmektedir.

  Fyodor Pavloviç Karamazov, Karamazov ailesinin babasıdır. Haz ve kadın düşkünüdür. Dimitri Fyodoroviç Karamazov, İvan Fyodoroviç Karamazov ve Aleksey Fyodoroviç Karamazov isimli üç oğlu vardır. Dimitri; ailenin en büyük ve biraz da hodbin olan oğludur. Babası ile olan kötü ilişkisi kitabın konusunu oluşturur. Annesinden miras kalan malvarlığının bir kısmını alıp kalan kısmını istemediğini ifade eden bir belge imzaladığı halde kalan kısmın da hakkı olduğunu düşünerek babasını zorlamaktadır. Bu sorunun sonu cinayet ile bitmektedir. Ancak, romandaki bu cinayet bir karinenin varlığını doğuracaktır. İvan; nihilizm ideolojisine yatkın ve kültür yelpazesi çok geniş olan, ailenin ikinci oğludur. Tanrı’nın varlığı hakkında kuşkuları vardır. Sorduğu “Tanrı mı insanı yarattı, insan mı Tanrı’yı yarattı?” sorusu, girmiş olduğu bu düşünce çıkmazının göstergesidir. Cinayetten kendisini sorumlu tuttuğu için psikolojik bunalım içindedir. Cinayetin işlendiği sırada ailesinin yanında bulunmayan İvan, ailesi ile birlikte olsaydı eğer böyle bir olayın vaki olmayacağını düşünmektedir. Alyoşa, ailenin en küçük ve en hayırlı oğludur. Manastırda bir staretz ile birlikte kalmaktadır. Alyoşa, Hristiyanlığı ve Tanrı’ya olması gereken inancı da sembolize eder. Alyoşa’nın Tanrı’ya bu denli yakınlığı ve İvan’ın Tanrıtanımazlığı dolayısıyla aralarında zaman zaman bu konu hakkında tartışmalar vaki olmuştur. Romanın yardımcı karakterleri, kitabın 1024 sayfadan oluşması sebebiyle, romanda fazlaca yer almaktadır. Pavel Smerdyakov bu karakterlerden birisidir. Sara hastasıdır,  sahip olduğu hastalık nedeni ile krize girebilmektedir. Agrafena Aleksandrovna Svetlova, şehirde çok sayıda erkeğin ilgisini çeken fevkalade güzel bir kadındır. Baba Fyodor Pavloviç ile oğlu Dimitri’nin Svetlova’ya âşık olmaları, aralarında sorun çıkmasına sebep olan diğer bir etmendir. Katerina İvanovna Verkhovtseva Dimitri’nin nişanlısıdır. Aralarındaki nişan aşklarının mahiyeti değildir. Dimitri’nin babasına yardımı sonucunda Dimitri’nin yaptığının kefaretidir. İlyuşa; çok hasta, küçük bir çocuktur. Yaşadığı fiziksel ve psikolojik ızdırap yaşına ağır gelmektedir.

Dostoyevski, yarattığı karakterler ile belli ideaları temsil etmektedir. Örneğin; Dimitri; yeisin ve maznun psikolojisinin, Alyoşa; iyi olan ideanın, İvan; mücrim psikolojisinin, Svetlova; ihtiras ve hatalardan pişmanlığın ve son olarak Katerina, asaletin temsilidir. Varlığından ve(ya) özelliklerinden bahsedilmeyen nice karakterlerin yaratılması ile Dostoyevski dehasını ortaya koymuştur. Lakin özellikle İlyuşa, Dostoyevski’nin ereğinin şerh edildiği karakterdir ve kitabın felsefesini oluşturur.

Sonuç olarak çok fazla sayıda yazar ve çok fazla sayıda roman arasında adını tarihe yazdıran “Karamazov Kardeşler” okumadan roman olgusunun ne olduğunu bilmek güçtür. İlber Ortaylı da “Bir Ömür Nasıl Yaşanır” adlı söyleşi kitabında herkesin okumasının elzem olduğunu dile getirmiştir. Binaenaleyh, bilhassa her hukuk öğrencisinin kütüphanesinde bulundurması gereken mühim bir eserdir. Herkese iyi okumalar dilerim.

Oğuz Özkale

TOBB ETÜ hukuk bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Anadolu Üniversitesi açıköğretim bünyesinde işletme bölümünde de öğrenim görmekteyim. 2018 yılında yapılan yükseköğretim kurumları sınavında 568. oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir