25 KASIM ANISINA

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Şiddet, insanların kendilerine benzeyen ya da benzemeyen canlılara karşı girişmekte olduğu, onlarda önemli hasarlar, yaralar veya zararlar oluşturan saldırgan tutumların tamamına denir. Şiddet geçmişten günümüze kadar toplumun bambaşka alanlarında benzer şekilde görülmektedir. Birbirlerine benzer olarak görülen ve en sık duyduğumuz şiddet grupları için kadına, çocuğa ve hayvana şiddet örnek olarak gösterilebilir. Bu şiddet gruplarından kadına yönelik şiddet maalesef yıllardan beri gündemimizden bir türlü düşmeyen bir toplumsal sorun halidir. Birleşmiş Milletler Kadınlara Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirisi, kadına yönelik şiddet sorununu birinci maddesinde şu sözlerle ifade etmiştir:

Kamusal ve özel alanda gerçekleşen, kadınların fiziksel, cinsel, duygusal zarar görmesiyle sonuçlanan ya da sonuçlanması olası, her türlü cinsiyet temelli şiddet eylemi veya bu eylemin yapılacağına ilişkin tehdit ya da zorlama ve keyfi olarak özgürlüğün kısıtlanmasıdır.

Bu tanımdan anlaşılabileceği üzere kadına yönelik şiddet bireylerin en temel hakkı olan yaşam hakkını tehlikeye sokan, sağlık anlamında kişileri ruhsal ve fiziksel olarak olumsuz etkileyen mühim bir meseledir. Saydığımız hususlar doğrultusunda, sadece ulus içi olmayıp uluslararası anlamda da sorun olarak karşımıza çıkan kadına yönelik şiddetin azaltılması ve buna maruz kalan kadınların korunması adına global çözümlere gidilmesi gerektiği fikri bireylerde yeni yeni yer edinmeye başlamıştır. Kadına yönelik şiddete ilişkin kadınlar haklarını sokaklara çıkarak aramaya başlamış olup uluslararası örgütler ise bu konuda çeşitli makaleler, eleştirel metinler hazırlamışlardır. Bu metinlerde işlenen önlemlerin bazıları ise kodifikasyona uğrayıp ihlal gerçekleştiği halde uluslararası hukuk bunları yaptırımlara tabi tutulmuştur. Bunlara ek olarak kadına yönelik şiddete ilişkin global bir farkındalık yaratan anlamlı bir gün oluşturulmuştur. İşte o anlamlı gün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’dür.

Uçurumun Dibindeki Kelebekler

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, dünya tarihinde kadına şiddet olgusunun gidişatını tamamen değiştiren bir olay sonucunda uluslararası bir karar mercii ile belirlenmiş bir tarihtir. Olayın özünde 25 Kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti’nde 3 kız kardeşin vahşice katledilmesi yer almaktadır.

Dominik Cumhuriyeti’nde doğan ve orda büyüyen 3 kız kardeş, tarihte diktatör olarak tanınan Trujillo -1930 yılında Dominik yönetimini ele geçirmiştir- ve onun yönetimine karşı mücadele etmekteydi. Diktatörlük yönetimine karşı mücadele veren bu 3 kız kardeşin adları Patria, Minerva ve Maria’dır. Tarih onları soyadlarından tanır, onlar Mirabel Kardeşlerdir veya kod adları olan Kelebekler’dir.

Mirabel Kardeşler’den Patria, 1960 yılının haziran ayında yönetime el koymuş olan Trujillo ile mücadelesinde daha etkili sonuçlar alabilmek için Clandestine Hareketi’ni başlatan kişidir. Elbette diğer iki kız kardeş de bu başlatılan hareketin öncülerindendir. Bu mücadeleci yaklaşımları sebebiyle ülkedeki diktatörlük yönetimi tarafından ağır cezalara çarptırılmışlardır. Diktatörlük yönetimi Mirabel Kardeşler üzerinde ağır baskılar, hapis cezaları, çeşitli işkence yöntemlerini kullanmışlardır, ancak uğradıkları bu şiddet sonucunda dahi onlar yine haklarını aramaya devam etmişlerdir. Mücadelelerinin haklı olduğunu göstermek adına devrimsel hareketler sergilemişlerdir. Ancak haklarını arayan kadınların varlıkları diktatörlük yönetimi için tehlike arz etmeye başlamıştı. İnsanlar bu 3 mücadeleci kadından güç alıyor ve sokaklara dökülüyordu, işte tam da bu sebeple Dominik halkı ertesi güne 3 kız kardeşin gazetede yayınlanmış olan ölüm haberi ile uyandı. Mirabel Kardeşler’in ölüm sebebi gazetede, bir kazaya dayandırılmış olsa da maalesef olay yalnızca bir araba kazasından ibaret değildi. 25 Kasım 1960’ta uçurumun dibinde bulunan 3 kadının cansız bedeninin incelenmesi sonucunda bu üç kardeşin ölüm sebebinin diktatörlük yönetimi ve onların askerleri olduğu tespit edildi. Mirabel Kardeşler, diktatörlük yönetimini istemedikleri için var olan yönetimin askerleri tarafından cinsel istismara uğradıktan sonra işkence edilerek katledilmiş olan kadınlardır. İşte, 25 Kasım’ın dünya tarihindeki önemi yalnızca bu 3 kız kardeşten ibaret olmayıp geçmişte ve günümüzde şiddete maruz kalmış tüm kadınlarımızın sesi soluğu olan kıymetli bir sembol ve yıl dönümüdür.

Mirabel Kardeşler’in vermiş oldukları temel hak ve özgürlüklere ilişkin mücadele günümüzde de insan hakları savunucularının ilham kaynağı olmaya devam etmektedir, çünkü onlar sadece Dominik Cumhuriyeti’nin değil tüm dünya üzerinde görülen kadına yönelik şiddet sorununa yepyeni bir duru görü getirmişlerdir. Umuyorum ki, Kelebekler’in bir kanat çırpışıyla dünyamız kapkara bir kadın mezarlığı olmaktan çıkacak ve şiddet gören tüm kadınlar artık rengarenk bir yaşama sahip olacaklardır.

Kaynakça:

Elif Serra Özkan

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 3. sınıf öğrencisiyim. Hukukun gelişimindeki önemli tarihi olaylar, günümüz hukuk sistemi hakkında yazılar yazıyorum.

25 KASIM ANISINA” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir