Ayna Ayna Söyle Bana Ne Yapmalı Karantinada!

Ayna Ayna Söyle Bana Ne Yapmalı Karantinada !

Covid-19 günlerinde genç bireyler olarak değerini yeri gelip yadsıdığımız “sağlık” kavramı bize bütün gücüyle varlığını hissettirdi. Bu günlerde normalde yaptığımız aktivitelerden de mahrum kalırken aldığımız kalori miktarında ne hikmetse bir değişim olmadı, hatta evde sıkılmamızın bir sonucu olarak küçük küçük artmaya başladı bile denebilir. Bu durum, biz olimpik havuzda olmayan sporcuları da vurdu. Olimpik havuz sporcularımız yakın tarihte TOHM’larda antrenmanlarını sürdürmeye başladı. Eğer böyle imkanlarınız yoksa ve 1 Haziran’da açılacak olan spor salonlarına da gitmek istemiyorsanız bir süre daha evde kalacaksanız. Spor salonlarına gidecekseniz de hızlı bir şekilde temiz kilo vermek en büyük amacınız. Belki de bazılarınız için rüya olacaktır bu kavram ama unutmayın “İRADE” diye bir dost bu zor günlerde istediğiniz fiziği size sunacaktır. Yapabileceğinize inanın lütfen.

Kalori Hesabına Bir Şans Verin

Sağlıklı yaşamın püf noktalarından olan kalori hesabı size çok zor gelebilir keza mutfaklarda hassas tartı bulundurmayı aşırılık olarak nitelendirebilirsiniz (yardımcı olduğum birçok insanın söylemleri bu yönde) ancak ben de kalori hesabına dikkat edin derken ketojenik diyet gibi medikal diyetlere girin, matematik hesapları içinde boğulun demiyorum elbette. Uygulayabileceğiniz farklı ve daha kolay yöntemler var.

Kilolarımızı Alırken Yakacağız

Öncelikle ihtiyacımız olan kaloriye internetten ulaşabilir ve bu doğrultuda düzgün bir hareket planı oluşturabiliriz. Ardından bu kaloriye uygun bir beslenme bizi bekliyor olacak Kayserili olanların bileceği üzere ‘’para alım esnasında kazanılır’’ bizim mottomuz olmaya çok uygun bir görüş, biz de kilolarımızı alırken yakacağız arkadaşlar. Bunun için yapmamız gereken şey internetten bulduğumuz kalori ihtiyacımızın 300-500 kalori altında almak olacaktır. Ancak aldığımız kalorinin hangi makrolardan geldiği de miktarı kadar önem arz ediyor.

 

Programa Başlamadan Önce Birkaç Temel Önerim

Evde antrenman imkanlarımız kısıtlı olduğu için bu noktada da birkaç önerim olacak ve örnek bir program ekleyeceğim.

Uyku Düzeni ve Kahvaltı

Öncelikle önerim gece 23.00-03.00 arasında kesinlikle uyuyor olmanız, ardından erken bir saatte güne başlamanız uykunuzu hızlı bir şekilde düzene sokacaktır. Nihayetinde hepimizin düzeni bozuldu, uyandığınız saatten yaklaşık 3 saat sonra kahvaltı yapmanız faydanıza olacaktır. Eğer kalp sıkıntınız ya da kronik herhangi bir hastalığınız yoksa sabah kahvaltı öncesi şekersiz bir kahve içmenizi sonrasında da aşağıdaki programı uygulamanızı öneririm. Bu sayede nabzınız evdeki kısıtlı alan ve imkana rağmen yükselebilir ve verimli bir şekilde ilerleme sağlayabilirsiniz.

Ne kadar kalori aldığımızı nereden bileceğiz?

Bunun yanında dikkat etmemiz gereken kalori hususunda ürünlerin besin içerikleri de yine internette bulunuyor ancak ‘’ne kadar aldığımızı nereden bileceğiz?’’ kesinlikle bomba gibi bir soru olacaktır.

Bir örnek üzerinden ne kadar kolay ve etkili olduğunu anlatalım:

Örnek olarak 200gr yer fıstığını ele alalım bu muhteşem bitkisel yağ ve protein kaynağı dostumuzun 100gr başına kalori değeri 576kcal’dir örneğin biz bu fıstığın 4 günde bitmesini istiyoruz günde 50gr olarak tüketebiliriz ancak ‘’biz o 50 gr’ı nasıl ölçelim ‘’ dediğinizi de duyar gibiyim peki ölçmenize gerek yok desem? Fıstığı dört güne yayarak bitirdiğinizde o süreçte ne kadar kalori aldığınızı bilmiş olursunuz unutmayın bilmediğiniz bir şeyi takip edemezsiniz ve bu yöntemle kendi periyotlarınızı oluşturup o periyotlar içinde ne kadar kalori aldığınızı hesaplayabilir ve kalori açığı oluşturabilirsiniz.

Kardiyo-19 🙂

Bütün hareketlere 1 dk ayıracağız ve hareket aralarında da 1 dk ya da 1.5 dk dinleneceğiz hareketler tamamlandığında aralarda verdiğimiz molanın iki katı mola vererek iki set daha bütün hareketleri yapacağız.

EĞER KRONİK BİR SIKINTINIZ VARSA DOKTORUNUZA DANIŞARAK UYGULAYIN!

  1. jumping jack
  2. burpee

         1-1.5dk

  1. push up
  2. lying down bicycle

            1-1.5 dk

  1. lunge jump
  2. mountain climber

              1-1.5 dk

  1. crunch
  2. leg raise hold

2-3 dk dinlenme ardından 2 tekrar daha uygulanmalı  (her hareket bir dakika boyunca olan bütün kuvvetimizle yapılacaktır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir